Osocze bogatopłytkowe Magellan jest zabiegiem, który od niedawna gości w ofercie naszej kliniki. Chcielibyśmy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania oraz rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu.
W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o osoczu bogatopłytkowym. Jest to jeden z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach. Również na kongresach medycyny estetycznej i dermatologii jest to jeden z najczęściej poruszanych tematów. Czym więc jest owe osocze bogatopłytkowe? Jest to autologiczny, czyli pobrany z organizmu pacjenta, w tym przypadku z krwi, materiał, który następnie po odpowiednim przygotowaniu podaje się pacjentowi w postaci mezoterapii na wybrane okolice. Najważniejszym, z punktu widzenia zabiegu, elementem morfotycznym krwi są trombocyty, czyli płytki krwi. Magazynują one czynniki wzrostu – to właśnie im zawdzięczamy efekty zabiegu. Ich zadaniem jest stymulacja procesów naprawczych i regeneracyjnych w tkankach. Osocze bogatopłytkowe jest, więc naturalnym stymulatorem zapewniającym naprawdę rewelacyjne efekty pobudzenia skóry do regeneracji.
Pacjenci często zauważają dużą rozbieżność w cenach osocza bogatopłytkowego w różnych gabinetach. Można to jednak w bardzo prosty sposób wytłumaczyć i zweryfikować. Kluczowym elementem podczas tego zabiegu wpływającym na jego skuteczność jest zestaw, do którego pobierana jest krew.
Podczas tradycyjnego osocza w granicach 300 zł, niestety bardzo często używa się probówek niesterylnych i nieposiadających certyfikatów zezwalających na ponowne wprowadzenie preparatu do organizmu człowieka. Możemy wówczas przypuszczać, że wykonany zabieg będzie mało skuteczny, a co więcej może wiązać się z ryzykiem zakażenia.
W naszym gabinecie używamy najnowocześniejszego Komputerowego Separatora Komórkowego Magellan PRP System. Jednorazowe zestawy zabiegowe są bardzo drogie, stąd też wynika stosunkowo wysoka cena zabiegu. Ale dzięki temu uzyskujemy znacząco lepsze efekty. Mocne zagęszczenie uzyskiwanego preparatu wpływa na częstotliwość zabiegu. Efekty zabiegu z wykorzystaniem systemu Magellan utrzymują się od 8 do 12 miesięcy, co oznacza, że wykonujemy jeden zabieg w ciągu roku.
Dla porównania przy klasycznym osoczu wirówkowym zabieg taki należy wykonać w serii minimum 3 zabiegów, co 2-3 tygodnie. Zatem jeśli porównamy cenę jednego zabiegu osocza Magellan z trzema zabiegami tradycyjnego osocza, które wcale bogatopłytkowe nie jest uzyskamy podobną kwotę. I tutaj pojawia się kolejna różnica, nigdy 3 czy nawet 4 zabiegi osoczem ubogopłytkowym, bo tak możemy nazwać tradycyjne osocze, nie przyniesie takich efektów jak jeden zabieg osoczem o naprawdę wysokiej koncentracji płytek krwi, które bardzo silnie pobudzi komórki do regeneracji.
Ponadto separator Magellan zapewnia podwójne odwirowywanie oraz jego odpowiednią siłę, aby zapobiec uszkodzeniu płytek, co wpływa na jeszcze wyższą jakość uzyskanego preparatu, który następnie podawany jest pacjentowi.
Zabieg osocza bogatopłytkowego z wykorzystaniem separatora Magellan jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Po pierwsze używamy sterylnych i certyfikowanych setów zabiegowych przeznaczonych wyłącznie dla jednego pacjenta. Po drugie preparat uzyskany podczas zabiegu jest całkowicie autologicznym preparatem pozyskanym bezpośrednio od pacjenta, dzięki czemu nie wywołuje reakcji immunologicznej oraz nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej. Ponadto podczas użycia komputerowego systemu separującego proces jest całkowicie zautomatyzowany, przez co eliminujemy do zera wpływ czynnika ludzkiego.
Na początku zabiegu od pacjenta pobiera się krew, która następnie trafia do separatora. Proces odwirowywania trwa około 15 minut. W tym czasie pacjenta znieczulany jest kremem z lidokainą. Po zakończonym cyklu pracy separatora uzyskujemy w strzykawce gotowe osocze, które podawane jest bezpośrednio pacjentowi na wybrany obszar zabiegowy. W międzyczasie od pacjenta może zostać pobrana kolejna porcja krwi i włączony kolejny system odwirowywania, aby uzyskać jak najwięcej gotowego preparatu do podania na różne partie ciała.
Nie ma granicy wiekowej podczas kwalifikacji pacjentów do zabiegu osocza bogatopłytkowego. Mogą go wykonywać zarówno młode osoby w celu prewencji przeciwstarzeniowej oraz osoby w kwiecie wieku, w celu rewitalizacji skóry i niwelacji konkretnych problemów. Zabieg z powodzeniem może być wykonywany na twarz, szyję, dekolt, dłonie oraz owłosioną skórę głowy.
Pacjent, który został zakwalifikowane do zabiegu nie musi specjalnie się do niego przygotowywać. Najważniejsze, aby był zdrowy i nie przyjmował żadnych leków przeciwzapalnych lub przeciwgorączkowych. Jedyną rzeczą, na którą należałoby zwrócić uwagę jest intensywne nawodnienie organizmu. Przed zabiegiem zalecamy pacjentom już na dwa dni przed jego wykonaniem przyjmować minimum 3 litry wody dziennie. Służyć ma to rozrzedzeniu krwi, przez co jej pobranie podczas procedury zabiegowej będzie znacznie łatwiejsze i mniej stresujące.
Po zabiegu postępowanie jest bardzo podobne jak w przypadku klasycznej mezoterapii. Mogą pojawić się siniaczki, wtedy oczywiście używamy żelu z arniką. Bardzo ważne jest jednak, aby bezpośrednio po zabiegu nie przyjmować NLPZ tzn. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które każdy z nas z pewnością ma w apteczce. Jeśli pojawi się ostry ból i konieczność przyjęcia leku przeciwbólowego prosimy wziąć lek niemający działania przeciwzapalnego np. Apap.
Zabieg osocza bogatopłytkowego nie jest w żaden sposób uzależniony od pory roku. Można go spokojnie wykonywać zarówno zimą, wiosną, latem i jesienią. Przy czym oczywiście wiosną i latem należy bardziej rygorystycznie podejść do kwestii ochrony przeciwsłonecznej, którą i tak rekomendujemy naszym pacjentom na co dzień.
ul. Chmielna 71/3, 80-748 Gdańsk
tel. do rejestracji: 730-000-550
tel. do lekarza medycyny estetycznej: 730-000-550